Sunt oameni care vor să se apuce de ceva într-un domeniu… sau doar îşi propun ceva. În primul rând când vrei să faci acel ceva trebuie să-ţi placă, să pui seriozitate şi să ai ambiţie. Primul lucru la care vă gândiţi este locul de muncă. Eu nu la asta mă refer, ci la acele lucruri pe care vrei tu să le faci, uneori de curiozitate, alteori că ai văzut la cineva, iar acel cineva se descurcă bine în domeniu şi are şi profit (dacă este cazul).
Adevărul e că majoritatea oamenilor, când aud că e vorba de bani sunt dispuşi să facă aproape orice (sau chiar orice). Iar prin acest principiu, nu mai ţin cont de anumite lucruri importante, precum faptul dacă le place, dacă se descurcă în ceea ce fac şi altele (aici puteţi să mă ajutaţi cu exemple).
Spre exemplu, la mine la antrenamente (kick-box, pentru cei care nu ştiu)… sunt băieţi, poate cu câţiva ani mai mari ca mine, dacă nu de vârsta mea, care au venit de curând. Înţeleg sunt la început, nu prea ştiu, până învaţă mai este, că nici eu nu ştiu prea multe, dar ca să înveţi trebuie să vrei şi tot nu e de ajuns, trebuie să pui seriozitate în ceea ce faci şi să ai ambiţie.
Şi când îi vezi, nici nu se chinuie să ”lucreze” un pic, nici nu e atent, mai mult face prezenţa, astfel să poată să se laude că face şi el un sport. Deci sunt câţiva la mine la antrenamente care nu au habar şi nici nu vor să aibe habar de ceea ce fac. Ca să nu mai zic că este un tip care vine de 2 ani şi tot nu ştie să dea low-kick, deşi el cred că face de plăcere şi fiind un pic grăsuţ, faptul că face un sport care-i place, chiar dacă nu se pricepe, e ok. Părerea mea.
Oricum într-un final pleacă unii şi vin alţii.
La fel şi în blogsferă. Unii pur şi simplu nu sunt făcuţi pentru ceea în ce constă un blog, adică pentru a scrie. Nu mă dau eu mare blogger, defapt dacă voi nu mă numiţi blogger, eu nu o să mă consider mai mult de o persoană care are o pagină virtuală şi scrie pe ea.
În primul rând sunt acei bloggeri care îi ştim cum toţii. Şi anume cei care fac blogul plin de filmuleţe de pe youtube şi pun bancuri şi aşa mai departe. Mai pe scurt nu au nimic original.
Recunosc şi eu eram aşa la început (acu 2 ani), dar atunci nu cunoşteam alţi bloggeri, nu m-a ajutat nimeni, nu mi-a explicat nimeni în ce constă un blog, dar acu fiecare persoană care-şi face blog, cunoaşte măcar 3 bloggeri, iar cel mai important e faptul că mulţi te critică şi asta ar trebuii să te ajute, dar din câte observ cei care sunt criticaţi pe merite nu se ”reprofilează” ci fac în continuare ceea ce făceau până acu’.
Şi mai sunt bloggeri care sunt în blogsferă de atâta timp şi articolele lor nu te atrag aşa mult, adică sunt ceva ”de rutină”, ce citeşti în general… şi sunt alţi bloggeri care au apărut de curând în blogsferă şi le-o iau înainte, datorită articolelor, ambiţiei şi seriozităţii. Eu sunt, oficial, în blogsferă de peste 1 an, iar dacă nu aveam aceea pauză de câteva luni pot să zic că aş fi fost de două ori mai cunoscut în blogsferă.
Eu mă încadrez în categoria bloggerilor care au conţinut bun, dar cititori puţini şi nu vreau să mă laud. E prima oara când scriu fraza asta şi pur şi simplu aşa e. Articolele sunt într-adevăr lungi, dar nu în zadar.
Revenind… Sper că aţi înţeles ce vreau să zic. Nu mă refer la domeniul în care lucraţi, într-adevăr banii sunt o nevoie foarte mare, de aceea plăcerea în ceea ce facem se exclude, în România.
Cum ziceam mai sus… de ce lucruri trebuie să ţinem cont, atunci când vrem să facem ceva? Acel ceva nu e când duci gunoiul sau faci curat, luaţi ca exemplu sportul şi bloggingul.


ai dreptate frate..am şi eu nişte căpcăuni la sală tot aşa cum zici tu, nu’i plăcere degeaba..ambiţie nici atât..sa moară Fabian nici eu nu’s vreun bun dar mai mă chinui un pic, mai trag de mine:D
e fain subiectu ăsta.pusii
In primul rand ar trebui sa stie sa scrie corect gramatical si dupa sa se apuce de blogging. ;)
Asta e cel mai important lucru.
Ultimul meu articol pe blog este …Tot ce-i gratis e bine primit
Trebuie admirati pentru perseverenta, totusi. Unii sunt atat de perseverenti incat enerveaza :)
Ultimul meu articol pe blog este …Pe cine vom dezbraca
Succes la kick – box.
Ultimul meu articol pe blog este …Creionul contra tehnologiei editia I
Pe mine ma distreaza blogurile de pitzipoance(-onci) care cred ca o sa faca ei diferenta in blogging, si dupa 2-3 posturi raman in pana de idei. Dar nu iti fa probleme, 90% dintre blogurile noi se inchid/blocheaza cam dupa 2-3 luni.
[...] merge mai departe la Rareș Cojocaru, Daniel Roșca, Simplu, Bucur și Serginho. Dacă vor să o ia, bineînțeles. În rest, cine mai dorește, cine mai poftește… [...]
Ceea ce spui tu este perfect adevarat daca vrei sa obtii performanta intr-un domeniu (cum esti tu, cum sunt si eu), dar gandeste-te ca multi fac anumite lucruri si din alte motive – poate merg la sala pentru ca vor sa se descarce dupa o zi de munca sau pentru ca vor sa dea cateva kilograme jos, sau poate au un blog pentru ca vor doar sa asdune la un loc toate filmuletele care le plac./
Ultimul meu articol pe blog este …Solutia mea de iesire din criza
@Bogdan, parte cu “vor doar sa adune la un loc toate filmuletele care le plac” nu prea imi vine s-o cred. E posibil, dar cand vrei ca vrea si trafic si pagerank….
imediat dupa ce fenomenul asta a luat amploare, lumea nu a mai vazut blogul ca un loc unde sa ti scrii ideile, ci mai mult ca o sursa de venit. si cum nu toti au creativitatea necesara fac si ei ce pot ca sa adune cativa vizitatori
Ultimul meu articol pe blog este …Swisher ZT2452 Zero Turn Riding Lawn Mower
Da, sunt multe cazuri când oamenii nu excelează în meseria pe care și-au ales-o și ca atare nici nu pot lucra cu foarte multă pasiune, în schimb uneori au alte talente pe care nu și le-au explorat și valorificat suficient. Un caz tipic este când copilul are înclinații spre domenii pe care părinții nu le consideră “de viitor” sau “bănoase” și atunci îl influențează să se orienteze spre un domeniu pe care ei îl consideră mai potrivit dar în care copilul nu va putea fi mai mult decât mediocru.
Îmi place blogul tău pentru că scrii din suflet, ești sincer și scrii ce crezi, nu ce “se caută”. Văd că nu ocolești problemele psihologice și asta îmi place. Pe termen scurt rezultatele poate nu vor fi spectaculoase, dar sunt convins că va trece și vremea blogurilor de șto și caterincă gratuită și bloguri ca al tău vor fi tot mai apreciate. Keep up the good work! :)>-
Ultimul meu articol pe blog este …Boxe din PVC și pantofi cu tocuri porno
@Bursucul, esti printre putinii care imi apreciaza aceste articole…. unii au capatat invidie si cauta cel mai mic motiv pentru a nu fii de acord cu mine.
Mersi ca imi cistesti blogul. :D